novinky 

Dostanú vás domov, nech ste kdekoľvek. Nový špionážny seriál Extraktori z dielne Voyo Originál štartuje už v piatok

V hlavných úlohách sa predstavia Pavla Gajdošíková, Jan Révai Jakub Štáfek či Jitka Schneiderová a v úlohe štátneho zástupcu sa slovenskí diváci môžu tešiť na obľúbeného Jána Koleníka.


Streamovacia služba
Voyo prináša ďalšiu atraktívnu novinku. Šesťdielny špionážny triler Extraktori je inšpirovaný skutočnými udalosťami a stojí na starostlivo rešeršovaných faktoch a znalostiach z prostredia tajných služieb a vysokej politiky. V hlavných úlohách sa predstavia Pavla Gajdošíková, Jan Révai, Jakub Štáfek či Jitka Schneiderová a v úlohe štátneho zástupcu sa slovenskí diváci môžu tešiť na obľúbeného Jána Koleníka. Nový Voyo Originál odštartuje prvou časťou už v piatok 27. októbra 2023 exkluzívne na Voyo.

„Štát je povinný pomáhať svojim ľuďom v zahraničí,“ zaznie hneď v úvodných epizódach seriálu Extraktori. Ich prácu nie je vidieť. Sú to ale práve oni, kto pomáha českým občanom dostať sa v bezpečí domov v prípadoch, keď sa za hranicami rodnej krajiny ocitnú v nebezpečenstve. Viac ako mesiac strávili filmári v Turecku, kde ich čakalo náročné natáčanie „pod dozorom“ miestnej polície. Autorom námetu je investigatívny novinár a publicista Jaroslav Kmenta, kameramanom držiteľ ôsmich Českých levov, legendárny Vladimír Smutný.

„Veľmi sa teším, že projekty vznikajúce pod značkou Voyo Originál sa neustále rozširujú o ďalšie žánrovo pestré formáty. V prípade šesťdielnej série Extraktori sme vstúpili do vôd špionážneho trileru, ktorého príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Diváci sa môžu tešiť na úchvatné lokácie pri hraniciach Turecka s Iránom, ako aj na obľúbených hercov zo seriálového hitu Dunaj, k vašim službám – Jána Koleníka a Jana Révaia. Verím, že sa predplatiteľom Voyo naša novinka bude páčiť,“ hovorí Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza a skupiny Nova.

„Kedy ste naposledy videli český špionážny triler. Žáner, kde je každý detail dôležitý. Kde sa musíte pozorne pozerať, aby ste si postupne poskladali tajničku celého riešenia. Kedy osudy obyčajných ľudí sú závislé od odvahy iných ľudí, pohybujúcich sa na hranici zákona, v zložitej spolupráci so štátom i organizovaným zločinom,“ hovorí k žánru seriálu riaditeľ vývoja obsahu TV Nova a Voyo Michal Reitler.

Extraktori spolupracujú s medzinárodnými vládnymi organizáciami a pomáhajú riešiť problémy, ktoré nemožno z rôznych dôvodov vyriešiť úplne oficiálnou cestou. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami stojí na starostlivo rešeršovaných faktoch a znalostiach z prostredia tajných služieb a vysokej politiky. V tomto ohľade tvorcovia využili hneď niekoľko odborných poradcov a konzultantov, aby výsledná podoba bola maximálne autentická. Skúsený je aj tvorivý tím na čele s režisérom Romanom Kašparovským, za kamerou stojí osemnásobný držiteľ Českého leva Vladimír Smutný, pod scenárom sú podpísaní Jaroslav Kmenta, Evita Naušová a Jan Stehlík.

Seriál vznikol na základe reality, vychádzal som zo skúsenosti, ktorá sa v tomto odbore robí. Nie sme, samozrejme, v Amerike alebo v inej veľkej krajine, kde majú skutočne špeciálne tímy podporené napríklad nejakou vojenskou technikou. Sme malá krajina, ktorá si musí občas vypomôcť nejakými špecialitami, tak trochu ‚na český spôsob‘. To, čo sa v seriáli objaví, je esencia reality skĺbená s umeleckou licenciou,“ hovorí autor námetu Jaroslav Kmenta.

Novovzniknutej jednotke velí plukovníčka Leona Váchová v podaní držiteľky Českého leva a Ceny českej filmovej kritiky Pavly Gajdošíkovej. „Leona je bulteriér. Keď sa do niečoho zahryzne, tak nepustí. A pravdu chce dokázať za cenu úplne všetkého. To je pre ľudí z jej osobného života alebo okolia často možno problematické. Pre niektorých môže vyzerať až necitlivo. Ale myslí to dobre a za pravdou a svojím cieľom si ide absolútne. Nenechá sa zdevastovať ani tým, že ju v našom prípade hrá 154 cm vysoké dievča, a vlastne ani tým, že je to dievča.“

Jej operatívcami, ktorí sa vydávajú na náročnú záchrannú misiu sú Petr a Ted Jan Révai a Jakub Štáfek. „Čítal som scenár a ten bol perfektný. Navyše som fanúšik Jaroslava Kmentu, ktorý sa podieľal na námete, a tak do seba všetko perfektne zapadlo. Pri natáčaní Extraktorov sa veľmi dbalo na to, aby všetko pôsobilo vierohodne. Aby to nebola rozprávka. A aj keď sa nám podarilo s Honzom Révaiom prepašovať nejaké humorné veci, pretože od začiatku medzi nami bola chémia, muselo to pôsobiť autenticky a civilne,“ opisuje natáčanie Jakub Štáfek a Jan Révai ho dopĺňa: „Najskôr som nevedel, čo presne slovo extraktori znamená, kto to reálne je. A keď som to zistil, tak som si uvedomil, že ja som chcel vždy niekoho zachraňovať. Ja som človek veľmi dobrodružnej povahy, tak by som tomu mohol prepadnúť. Ale kládol som si otázku, ako dlho to človek môže vydržať. Ako dlho to môže robiť ako zamestnanie?“

Kreatívnou producentkou je Lenka Szántó, ktorá stála napríklad za úspešnou sériou z dielne Voyo Originál Dievča menom Jitřní záře. „Hemingway povedal, že literatúra má byť pravdivejšia ako pravda. A ja sa tým riadim, keď pracujem na projektoch, ktoré sú inšpirované skutočnými udalosťami. Nie je podstatné, ako ten a ten človek vyzeral alebo ako sa volal. Podstatné je to, že sa v Česku dajú podplácať vysoko postavení politici. Že aj do vzdialeného regiónu môžu vyraziť pracovníci tajných služieb a môžu tam uspieť pri hľadaní a vyslobodzovaní českých občanov. A aj to robia. Podstatné je, že tam pracujú bez akéhokoľvek krytia či zásadnej podpory, či už bojovej, logistickej, alebo informačnej, a sú schopní pracovať na vlastnú päsť. Takých ľudí v Česku máme, nie je to fikcia. Tieto zásadné kontúry príbehu zostali.“

Po sériách založených na skutočných udalostiach, životopisných sériách, stand-up comedy, alebo komediálnych seriáloch, Extraktori rozšíria spektrum ponuky Voyo o žáner špionážneho trileru. „Pred rokom 89 bol u nás žáner špionážnych filmov tabu, ŠTB o sebe nikde nič nevyhlasovala a nemala ani záujem poskytovať informácie. Takže keby ste sa v tom začali vŕtať, mohli ste skončiť vo väzení. Ak chcete urobiť kvalitný špionážny seriál, nie je to úplne lacná záležitosť. Takže pre nás bolo výzvou zmestiť sa do rozpočtu a pritom zachovať akčnosť a dych vyrážajúcu výpravu. Myslím si, že sa nám to podarilo, ale nebolo to jednoduché. Dokonca sme sa pri natáčaní dostali aj do kontaktu s bezpečnostnou službou, ako v Českej republike, tak aj v Turecku,“ uzatvára producent Adam Dvořák.

Komentujte cez Facebook

Related posts