novinky 

HBO Europe uvedie na Berlinale svoj prvý film – týka sa Slovenska

Česko-chorvátsky koprodukčný dokument, ktorý sa dotýka Slovenska, Až príde vojna od režiséra Jana Geberta, sa stal prvým dokumentárnym snímkom z originálnej produkcie HBO Europe, ktorý bude uvedený na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, a to v prestížnej sekcii Panorama. Film rozpráva o vzniku paramilitárnej skupiny, ktorá regrutuje stovky mladých mužov s cieľom vytvoriť modelovú spoločnosť založenú na poriadku, izolácii a strachu. Dotýka sa tak v súčasnosti veľmi aktuálnych tém – nacionalizmu a fungovania mechanizmu moci.

O čom to celé je:
Peter vedie život, ktorý je na prvý pohľad životom usporiadaného európskeho teenagera. Žije s rodičmi, má pekné dievča, dostal sa na vysokú. Jeho skutočný život je ale inde – na čele domobrany Slovenskí branci. Tých tvorí dvesto mladých ľudí a majú oddiely po celom Slovensku. V horských lesoch ich necháva podriaďovať sa drsným pravidlám, ktoré skôr než vojenský výcvik pripomínajú hru na diktatúru. Šéf domobrany verí, že jeho modelová organizácia má budúcnosť. Je odhodlaný uniformu raz odložiť a so svojou víziou osloviť celú spoločnosť- a stať sa veľkým politikom.
Jan Gebert vyštudoval históriu na Univerzite Karlovej, študoval tiež v Španielsku, Mexiku a v USA. Pracoval ako reportér v týždenníku Reflex, Hospodářských novinách a časopise Týden. V roku 2007 získal cenu vysokého komisára OSN Příběh uprchlíka, v roku 2009 vyhral novinársku cenu Európskej komisie Pre diverzitu, proti diskriminácii. Jeho filmový dokumentárny debut Hra o kameň (2012) získal zvláštnu cenu poroty na Medzinárodnom festivale v Jihlave.
O termíne nasadenia do vysielania HBO a na HBO GO bude spoločnosť informovať po uvedení na Berlinale. Film čakajú filmové festivaly a kinodistribúcia.
Komentujte cez Facebook

Related posts