novinky 

Dramatický seriál o vražde Jána Kuciaka hľadá koproducenta aj partnerskú platformu

Seriál Terezy Nvotovej Naši ľudia sa zúčastní koprodukčného fóra Series Mania Forum zameraného na televízne seriály  vo francúzskom Lille. Kriminálna miniséria bola vybraná medzi 16 projektov zo 430 prihlásených z celého sveta a je to prvýkrát, čo sa do tohto prestížneho výberu dostal aj príbeh zo Slovenska.

Kriminálna miniséria Naši ľudia prinesie príbeh nájomnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla celým Slovenskom. Seriál vzniká v spolupráci s rodinami Jána a Martiny a zobrazí aj dosiaľ nezverejnené okolnosti celého prípadu. „Všetci na Slovensku majú pocit, že tento príbeh už poznajú celý, ale nie je to tak. V spise aj po rozhovoroch s najbližšími sme našli nové informácie, ktoré zmenili moju perspektívu na celý prípad,“ hovorí scenárista seriálu Miro Šifra.

Miniséria Naši ľudia ponúka silný medzinárodný presah, o čom svedčí aj jeho účasť na koprodukčnom fóre Series Mania, v slovenskom teritóriu zatiaľ stále hľadá svojho vysielateľa.

„Vražda Jána a Martiny je silným pripomenutím toho, že sa na Slovensku momentálne ocitáme v temnote. Sama strácam nádej, že zločiny, ktoré siahajú k špičkám výkonnej moci, budú niekedy potrestané. Svedčí o tom aj fakt, že sme na Slovensku doteraz nenašli televízneho partnera pre tento projekt. Výber na Series Maniu spomedzi stoviek projektov ma nesmierne teší hlavne preto, že máme šancu nájsť zahraničných partnerov, ktorí nie sú zaťažení strachom, a seriál tak snáď vznikne čo najskôr.” hovorí režisérka seriálu Tereza Nvotová.

Koprodukčné fórum zamerané na televízne seriály v Európe Series Mania Forum sa uskutoční 19. – 21. marca vo francúzskom Lille. Je najväčším podujatím zameraným na európsku televíznu tvorbu a každoročne privíta 3800 filmových profesionálov. Okrem toho súbežne prebiehajúci festival Series Mania ponúka exkluzívne svetové premiéry najväčších medzinárodných sérií na veľkom plátne, ktoré si pozrie až 85 500 divákov.

Miro Šifra študoval scenáristiku na FAMU a spolupracoval hneď na niekoľkých úspešných projektoch. Miniséria Zrádci (2020) získala Českého leva za Najlepší televízny seriál. Miniséria Rédl (2018), na ktorej spolupracoval s režisérom J. Hřebejkom bola nominovaná na Cenu českej kritiky a taktiež na Českého leva za najlepší TV seriál. Svojou prácou na scenári sa podieľal aj pri slovenskom celovečernom filme Červený kapitán (2016) a v roku 2023 mal premiéru jeho ďalší celovečerný film Úsvit. Napísal scenár k filmu a seriálu Miki (premiéra 2024) o bossovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi.

Tereza Nvotová absolvovala pražskú FAMU a medzinárodné publikum zaujala už svojím hraným debutom Špina (2017), ktorý získal viac než 20 ocenení doma a vo svete. Bol nominovaný na 8 Českých levov a českí filmoví kritici ho vyhlásili za najlepší film roka. Za svoj druhý celovečerný film Svetlonoc (2022) získala na medzinárodnom festivale v Locarne hlavnú cenu Pardo D‘oro (Zlatý Leopard) v kategórii Kinematografia súčasnosti. Na svojom konte má niekoľko úspešných dokumentov, vrátane filmu Mečiar (2017), ktorý bol v roku 2017 najnavštevovanejším dokumentom v slovenských kinách a dostal sa do výberu Európskej Filmovej Akadémie.

Producentom seriálu je slovenská produkčná spoločnosť nutprodukcia. Vývoj diela finančne podporili Audiovizuálny fond a Creative Europe MEDIA.

Komentujte cez Facebook

Related posts