novinky 

Dokument o Tine Turner prichádza na HBO Max

Dokument z produkcie HBO Documentary Films s názvom TINA, An Intimate Portrait Of The Legendary Singer Tina Turner na HBO Max

Celovečerný dokument TINA z produkcie HBO, režírovaný režisérmi ocenenými Cenou Akadémie Danom Lindsayom a T.J. Martinom, natočený v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Lighbox producentov Simona Chinna, oceneného Cenou Akadémie, a Jonathana Chinna, oceneného cenou Emmy, spolu s producentkou Diane Becker, nominovanou na cenu Emmy, poskytuje divákom odhaľujúci a intímny pohľad do života a kariéry hudobnej ikony Tiny Turner a mapuje jej nečakanú cestu k sláve, osobné aj profesionálne problémy, ktorým počas svojho života čelila, a tiež jej ešte nečakanejší vzostup ako celosvetového fenoménu, ku ktorému došlo v osemdesiatych rokoch. Dokument bol uvedený v UTOROK 17. MÁJA na HBO a bude sa dať pozrieť na streamovacej službe HBO Max.

Tento neprikrášlený a dynamický príbeh zahŕňa podnetné rozhovory so samotnou Tinou, ktoré prebehli vo švajčiarskom Zürichu, kde žije, ako aj rozhovory s jej najbližšími. Obsahuje tiež množstvo nikdy predtým nezverejnených záznamov, audio nahrávok a osobných fotografií, ktoré rozprávajú hlboký a pútavý príbeh kráľovnej rock ‚n‘ rollu v celej jeho zložitosti.

Na jeseň roku 1981 Tina Turner v snahe naštartovať svoju kariéru poskytla rozhovor Carlovi Arringtonovi, hudobnému redaktorovi časopisu People. O päť rokov skôr podala žiadosť o rozvod manželstva s Ikom Turnerom, ktorý bol viac ako šestnásť rokov jej manželom a hudobným partnerom. Spoločne stúpali po rebríčkoch hitparád a svojimi hitmi A Fool in Love, River Deep – Mountain High alebo Proud Mary sa zapísali do hudobnej histórie. Mimo pódií to vyzeralo, že ich manželstvo a rodinný život bol v poriadku.

Carlovi v rozhovore však úprimne vypovedala hrozný príbeh týrania a utrpenia, ktoré musela v manželstve znášať. Nechýbajú okolnosti úniku, ku ktorému sa po rokoch traumy odhodlala. Bol to prvý z mnohých medailónikov, ktoré Tine vybudovali reputáciu bojovníčky proti nepriazni osudu a pomohli jej k mimoriadnemu, aj keď nečakanému, kariérnemu návratu na výslnie.

To jediné, čo jej po rozvode zostalo, bolo jej meno, s ktorým niekoľko ďalších rokov vystupovala v kabaretoch v Las Vegas a objavovala sa v televíznych varietných programoch. V roku 1983, vo veku štyridsiatich štyroch rokov, nahrala behom dvoch týždňov album Private Dancer, ktorý nielen že dosiahol veľký komerčný úspech, ale získal chválu aj zo strany odbornej kritiky. Singel What’s Love Got To Do With It sa stal jej prvým a jediným hitom, ktorý sa vyšplhal na prvú priečku hitparády Billboard 100.

Na scénu tak prišla nová a lepšia Tina. Albumu Private Dancer sa predalo viac ako 12 miliónov kópií po celom svete, čo len utvrdilo jej pozíciu nefalšovanej superstar. Vystupovala po boku Micka Jaggera na benefičnom koncerte LiveAid, vyhrala množstvo cien Grammy a napísala autobiografiu nazvanú I, Tina, ktorá sa stala bestsellerom. V roku 1988 Tina v Brazílii vystupovala pre rekordné publikum 180 000 ľudí. V roku 1993 bol o jej živote natočený celovečerný film, v ktorom v úlohe Tiny zažiarila Angela Bassett. Spolu s jej slávou rástla aj jej identita kultúrneho symbolu. V očiach svojich fanúšikov sa stala stelesnením sily a húževnatosti. V súkromí sa stretávala s nálepkou obete, ktorá ovplyvňovala jej neskorší život a kariéru. Snažila sa nechať svoju minulosť za sebou.

Okrem ohromujúceho množstva archívnych záznamov natočených počas šesťdesiatich rokov dokument obsahuje aj rozhovory s Angelou Basset, Oprah Winfrey, novinárom Kurtom Loderom, spoluautorom knihy I, Tina, ktorá sa stala inšpiráciou pre celovečerný film, dramatičkou Katori Hall, autorkou muzikálu Tina – The Tina Turner Music , Erwinom Bachom, Tininým manželom a bývalým vedúcim zamestnancom nahrávacej spoločnosti, a mnohými ďalšími.

TINA dospeje k emotívnemu záveru scénou, v ktorej sa Tina Turner klania na premiére broadwayského muzikálu o svojom živote. Ide o príhodnú rozlúčku s kariérou neuveriteľne talentovanej umelkyne, ktorá preukázala odvahu povedať pravdu o domácom násilí a nedovolila, aby jej vek, pohlavie či zložitá minulosť stáli v ceste. TINA je oslavou nesmierneho talentu Tiny Turner, cesty k celosvetovej sláve napriek všetkým očakávaniam a jej prijatiu seba samej ako milovanej a uznávanej bojovníčky proti osudu.

HBO Documentary Films uvádza dokument TINA v produkcii spoločnosti Lightbox, režírovaný Danom Lindsayom a T.J. Martinom, vytvorený producentmi Simonom Chinnom, Jonathanom Chinnom a Diane Becker, výkonnými producentmi Erwinom Bachom, Tali Pelman, Willom Clarkom, Andym Maysonom, Mikeom Runagallom, Davidom Gilberym a Charlesom Dorfmanom. Za HBO: výkonní producenti Nancy Abraham a Lisa Heller.

Komentujte cez Facebook

Related posts