novinky 

Druhý VOYO Originál je na svete – šokujúca miniséria Guru inšpirovaná skutočnými udalosťami

Miniséria Guru sa venuje spoločensky závažnej a aktuálne silne rezonujúcej téme zneužitia nadradeného postavenia na znásilnenie, či iný sexuálny útok.

Ďalšou minisériou uvedenou pod značkou VOYO Originál je, po úspešnom Prípade Roubal, trojdielny Guru. Za projektom stojí oceňovaný tvorivý tím Dramedy Productions na čele s Filipom Bobiňskim, Janom Coufalom a Petrom Šizlingom. Réžie sa ujal Biser A. Arichtev. Úvodný diel je na VOYO k dispozícii už teraz. Séria je postavená na silnej a aktuálnej téme, naliehavom príbehu inšpirovanom skutočnými udalosťami, a výnimočných hereckých výkonoch známych českých herečiek a hercov.

Miniséria Guru sa venuje spoločensky závažnej a aktuálne silne rezonujúcej téme zneužitia nadradeného postavenia na znásilnenie, či iný sexuálny útok. „Scenár ma veľmi zaujal. Tým, ako je napísaný, aj tým, o čom pojednáva,“ hovorí herečka Zuzana Stivínová a dodáva: „Táto téma u nás zatiaľ literárne či inak umelecky spracovaná ešte veľakrát nebola. Všetci o tom, že je páchané sexuálne násilie vieme, ale väčšina z nás tomu, bohužiaľ, nevenuje pozornosť.”

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.495.1_sk.html#goog_1562163606

Ústrednou postavou minisérie Guru je Alice (Anna Fialová). Tá oznámi na polícii, že bola znásilnená. Jej výpoveď však najskôr u policajtov a následne u lekárov vzbudzuje nedôveru. Jej prípadu sa ujíma vyšetrovateľka Petra (Zuzana Stivínová), ktorá v rámci pátrania začne rozkrývať znepokojujúce skutočnosti a pojme dôvodné podozrenie, že guru Marek (Vojtěch Kotek), ktorého Alice zo znásilnenia obviňuje, spáchal za pomoci spolupracovníčky Kláry (Kristýna Podzimková) v rámci domnelých terapeutických lekcií jogy sexuálne násilie až na desiatkach žien. Treba ho čo najrýchlejšie zastaviť, začať trestné stíhanie a postaviť pred súd.

Okrem samotného procesu vyšetrovania príbeh odkrýva aj súkromie Alice, jej dlhodobo nepriaznivú životnú situáciu, aj neustály boj o malú dcéru Emmu s bývalým partnerom Radkom (Lukáš Melník). Vychádza najavo, že sa Alice vo vzťahu nesprávala v minulosti ideálne, čo ešte viac podrýva dôveru okolia v Alicine verzii toho, čo sa jej a ostatným ženám malo stať. „V prvom pláne nerozprávame o guru a jeho praktikách, ale o dievčati, ktoré sa nebojí prehovoriť o tom, čo sa jej stalo, a zároveň sa snaží presvedčiť ostatné ženy, aby ani ony nemlčali,“ opisuje Anna Fialová a uzatvára: „Poslaním minisérie je dodať odvahu zneužitým ženám a mužom, aby sa nebáli konať.“

Vojtěch Kotek, predstaviteľ samozvaného guru, ju dopĺňa: „V rámci prípravy som mal možnosť nahliadnuť do výpovedí obetí sexuálneho násilia a rozsudkov niekoľkých prípadov. O to mrazivejšia herecká skúsenosť to pre mňa je. Spočiatku som sa musel vedome nastaviť tak, aby som si prácu neťahal z natáčania domov a od postavy sa vždy včas odpojil.”

K obsadeniu Vojtu Kotka do jeho vôbec prvej rýdzo zápornej úlohy producent a showrunner projektu Filip Bobiňski uvádza: „Povedali sme si, že sa budeme čo najviac sústrediť na herecký prejav, pretože herci sú tí, ktorí cez svoje postavy prenášajú na diváka emócie. Vojtu Kotka diváci uvidia úplne inak, než sú zvyknutí.“ Na dosiahnutie ešte väčšej démonickosti postavy guru navyše nosil Vojtěch Kotek počas natáčania tmavé kontaktné šošovky.

Rovnako ako pre Vojtěcha Kotka, aj pre Kristýnu Podzimkovú znamenala miniséria prvú negatívnu hereckú úlohu v kariére. „Musela som nájsť kľúč, ako k postave pristúpiť, aby som ju obhájila sama pre seba. Hrať a priori negatívnu postavu mne osobne nejde, musím nájsť a pochopiť podnety, ktoré postavu k jej činom vedú,“ hovorí predstaviteľka Kláry, manipulatívnej asistentky samozvaného guru, a dopĺňa: „Dúfam, že Guru poskytne obetiam isté zrkadlo a návod, ako sa v takých situáciách zachovať. To je podľa mňa hlavný dôvod, prečo má zmysel sa tak temnými vecami umelecky zaoberať.“

Prvý diel minisérie Guru, ktorá divácky atraktívnym spôsobom kombinuje prvky sociálnej a procedurálnej drámy s trilerom, je predplatiteľom VOYO k dispozícii už teraz.

Autori projektu: Jan Coufal, Filip Bobiňski, Petr Šizling // Réžia: Biser A. Arichtev // Námet: Hana Roguljič // Scenár: Jan Coufal // Kreatívny producent TV Nova: Michael Bütow // Producent Dramedy Productions a showrunner: Filip Bobiňski // Výkonný producent Dramedy Productions: Petr Šizling // Hlavný kameraman: Marek Janda // Zvuk: Daniel Němec // Strih: H.M.C. a Martin Šašek // Kostýmová výtvarníčka: Stáňa Šlosserová // Umelecký maskér: Pavel Bauer // Architekt: Adam Pitra // Casting: Petra Svarinská // Vedúca produkcie: Tereza Lacinová

Hrajú: Anna Fialová, Zuzana Stivínová, Vojtěch Kotek, Kristýna Podzimková, Alžběta Malá, Lucie Štěpánková, Vasil Fridrich, Denisa Barešová, Martina Czyžová, Martin Myšička, Michal Isteník, Lukáš Melník, Adéla Petřeková, Marek Pospíchal, Jiří Roskot, Elizaveta Maximova a ďalší.

Komentujte cez Facebook

Related posts