novinky 

V júni prinesie HBO dokumentárny seriál podľa bestselleru Michelle McNamara “I’ll Be Gone In The Dark“

Zmiznem v tme – to je šesťdielny dokumentárny seriál, ktorý bude mať premiéru prvej časti na HBO a HBO GO už 29. júna. Ďalšie časti budú nasledovať vždy v pondelok. Dokumentárny seriál vznikol na motívy rovnomennej knihy, ktorej autorka Michelle McNamara pátra v temnom svete po násilníckom predátorovi, ktorý má prezývku State Killer. Seriál režírovala držiteľka ceny Emmy a na Oscara nominovaná Liz Garbus („Kto zabil Garretta Phillipsa?” z produkcie HBO, “Gloria Vanderbilt a Anderson Cooper: Rodinná história”), producentom je Story Syndicate. Ďalšími režisérmi sú Elizabeth Wolff, Myles Kane a Josh Koury.
Predátor prezývaný Golden State Killer, ktorý desil Kaliforniu v 70. a 80. rokoch, je zodpovedný za päťdesiat vlámaní, znásilnenia a dvanásť vrážd. Tento seriál spovedá preživších a ich rodiny. Okrem toho mapuje obdobie, kedy sexuálne trestné činy boli často odpúšťané alebo neboli kvôli hanbe ani oznamované. 
Žijeme v dobe, ktorá je fascinovaná kriminálnymi príbehmi podľa skutočných udalostí, ale aj varovnými rozprávaniami o nástrahách všemožných závislostí. Ale tento seriál ponúka ešte oveľa viac – je sugestívnou meditáciou na tému posadnutosti a straty, je kronikou nepredvídateľnej cesty záhadného vraha, je dokumentom intenzívnej túžby jednej ženy opäť oživiť prípad, ktorý vtedy všetkých úplne šokoval.
Michelle McNamara viedla pokojný život, bola autorkou, matkou a manželkou túžiacou žiť na periférii Hollywoodu s manželom Pattonom Oswaltom, profesionálnym komikom. Ale vždy v noci, akonáhle rodina zaspala, prepadala svojej obsesii, a to nevyriešeným prípadom. Trávila hodiny v online svete, v chatovacích miestnostiach a na kriminálnych blogoch. Narazila na podrobnosti prípadu Golden State Killer, dokonca sa spájala s podobne uvažujúcimi monštrami, vymieňala si s ostatnými fakty, fotografie a neskôr aj možné stopy.
Jej blog o nevyriešených prípadoch True Crime Diaries vyústil v obsiahly článok o tomto prípade v Los Angeles Magazine, vďaka ktorému autorka uzavrela zmluvu na napísanie knihy. Jej posadnutosť rástla, myseľ zaplavovali stále temnejšie úvahy, strach sa stupňoval. Autorka sa na prípade stala bez preháňania závislou a problém postihol nielen jej ďalšiu prácu, ale aj rodinný život. Začala brať lieky, aby úzkostné stavy nejako zvládala. Dlhodobo trpela nespavosťou, keď konečne zaspala, mala desivé nočné mory. McNamara zomrela, keď sa neúmyselne predávkovala liekmi na spanie. Po jej smrti sa manžel Oswalt spojil s jej spolupracovníkmi Paulom Haynesom a Billym Jensenom, aby mu pomohli dokončiť knihu, ktorá bola prijatá s obrovským nadšením. V roku 2018 sa stala podľa New York Times bestsellerom.
Zmiznem v tme / I’ll Be Gone In The Dark – je detektívnym príbehom rozprávaným vlastnými slovami autorky, a to prostredníctvom exkluzívnych nahrávok a úryvkov z knihy čítaných herečkou Amy Ryan. Vychádza z rozsiahlych archívnych záberov a obsiahlych policajných spisov. Obsahuje nové rozhovory s vyšetrovateľmi, obeťami a členmi ich rodín, čím odhaľuje závažné chyby vo  vyšetrovaní. Zároveň sa jedná o nekompromisný portrét tej doby, kedy sa obete za čin, ktorý na nich bol spáchaný, hanbili a neoznámili ho, a keď boli médiá nútené súdnym systémom stáť v pozadí. Dokumentárny seriál dáva veľký priestor na vyjadrenie obetiam. Tie okrem nových informácií prípadu dávajú ľudský rozmer.
Zároveň je seriál výpravou do duše autorky, húževnatej novinárky a laickej vyšetrovateľky, ktorej neúnavné pátranie si vyslúžilo rešpekt v rámci právneho systému. Jej sugestívne písanie reflektuje hlboké témy ako strata, úzkosť, závislosť, zaslepujúca láska a temné tajomstvá každodenných životov. Autorka prípad sledovala neúnavne niekoľko dlhých rokov, vďaka čomu nezapadol a bol na očiach a v mysli verejnosti.


Zmiznem v tme / I’ll Be Gone In The Dark je seriál natočený v produkcii Story Syndicate. Na motívy knihy od Michelle McNamara; réžia: Liz Garbus, Elizabeth Wolff, Myles Kane a Josh Koury; producentky: Elizabeth Wolff a Kate Barry; koproducenti: Myles Kane a Josh Koury; producenti: Liz Garbus, Dan Cogan, Michelle McNamara, Patton Oswalt a Dave Rath; koproducenti: Paul Haynes a Billy Jensen. Úryvky z knihy od Michelle McNamara číta Amy Ryan. Producentky za HBO sú Nancy Abraham a Lisa Heller.

Komentujte cez Facebook

Related posts