novinky 

Nový pořad Jakuba Klingohra zachycuje, jak se rodí v Česku

Porodnictví v České republice vyvolává řadu emocí. Spory příznivců a odpůrců tuzemského porodního systému přitom bývají často velmi vyhrocené. Co je jejich příčinou a jaké argumenty mluví ve prospěch a neprospěch obou znesvářených stran se rozhodl zdokumentovat Jakub Klingohr. Novým pořadem reportér volně navazuje na své předchozí cykly Dělníci smrti a Dělníci duše, v nichž zaznamenal příběhy těch, kteří jsou dnes a denně konfrontováni s křehkostí a konečností lidské existence. V Dělnících života se vrací na její začátek a zachycuje, jak se rodí v Česku. S empatií sobě vlastní a tentokrát také s osobní zkušeností. Během ročního natáčení se mu totiž narodila dcera Lota.

Přirozený porod, porod císařským řezem, hypnoporod, porod s dulou nebo domácí porod. V jednotlivých epizodách Dělníků života budou diváci svědky více či méně tradičních přístupů, jakými je v Česku možné přivést dítě na svět. O své osobní zkušenosti, profesní názory i nejniternější pocity se v dokumentárním cyklu dělí lékaři, porodní asistentky nebo samotné nastávající maminky. A do svého soukromí v něm nechává nahlédnout také samotný tvůrce pořadu Jakub Klingohr. Se svojí těhotnou ženou Adélou navštěvuje předporodní kurzy, konzultuje alternativní způsoby porodu a v přítomnosti kamer internetové televize Mall.tv přivádí na svět druhorozenou dceru Lotu. Ucelenou výpověď o tom, jak se rodí v Česku, doplňují rozhovory Adély Klingohrové s odborníky a diskuze rodiček ve veřejné facebookové skupině
Stovky hodin věnovaných přípravě pořadu přitom nepřináší jen chvíle dojetí, ale také kritickou reflexi českého porodnictví. „Změna k lepšímu je nutná vždycky. Netýká se to pouze našeho porodnictví, ale medicíny obecně. Je potřeba zdůraznit, že ze zdravotního hlediska jsou výsledky u nás vynikající. To, co bychom si měli přiznat, a kde bychom měli usilovat o změnu, je klientský přístup. Já osobně bych nechtěl měnit přístup k rizikovým a patologickým těhotným. Nechtěl bych měnit systém vzdělání lékařů, ani systém intermediálních center. Měli bychom chtít změnit náš přístup k normální fyziologické rodičce. Tedy to, aby porodnice byla nejen místem, kde děti přicházejí na svět, ale místem, kde ženy porod rády prožijí,“ hodnotí současný stav Michal Zikán, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK, Nemocnice Na Bulovce.

Pořad Dělníci života můžete sledovat kdykoli a kdekoli na webu internetové televize Mall.tv nebo prostřednictvím její mobilní aplikace, která je ke stažení na Google Play i v App Storu.

Komentujte cez Facebook

Related posts