novinky 

Terapie sa vracia poslednýkrát – tentokrát so Zdenou Studenkovou

Spoločnosť HBO Europe sa vracia k obľúbenému a úspešnému seriálu Terapie, a to treťou a zároveň poslednou sériou. Dráma, ktorá má 36 častí, vracia do kresla pre terapeutov psychológa Mareka Poštu. Tentokrát ho čaká niekoľko klientov s veľmi špecifickými problémami v práci, vzťahoch a iných oblastiach života. Úvodná časť tretej sezóny Terapie bude mať premiéru v pondelok 7. januára 2019 na HBO a HBO GO. Každý týždeň potom bude odvysielaná štvorica častí. Na HBO GO sa v pondelok objavia vždy štyri epizódy naraz.

Tvorcovia seriálu Terapie aj v tretej sérii ukazujú odvahu otvárať témy, o ktorých sa ťažko hovorí hoci len v súkromí a už vôbec nie na verejnosti. Nie je preto vôbec prehnaným tvrdením, že seriál môže mať terapeutický efekt nielen na publikum, ale aj na celú spoločnosť. Terapie 3 sa venuje autentickým psychickým ťažkostiam a vierohodne zobrazuje aj proces, ktorým klienti psychológa pri ich rozoberaní prechádzajú. Na zovretom pôdoryse jednotlivých častí pôsobia neočakávané odhalenia, ktoré vyplývajú z riadeného dialógu medzi lekárom a jeho pacientmi.

V jednotlivých dejových linkách autori Terapie spracovávajú problémy a osudy, ktoré diváci poznajú z vlastného súkromia, zo svojho bezprostredného okolia aj z mediálneho prostredia a života verejne známych osobností. Povedome môžu pôsobiť napríklad trápenia speváčky Lucie Bergerovej, ktorá k Marekovi dochádza v pondelok. Lucia za suverénnym vystupovaním popovej divy maskuje neistotu, ktorá pramení zo strachu z konca kariéry, z problematického detstva s náročnými rodičmi aj z dávnej traumy. Prostredníctvom predstaviteľky Lucie, herečky Zdeny Studenkovej, v novej sezóne Terapie, rovnako ako v predchádzajúcich sériách, zaznieva slovenčina.
Utorky patria stevardovi Šimonovi (Vojtěch Dyk), za ktorého ťažkosťami v zamestnaní i doma stoja nepriznané problémy s vlastnou sexualitou. V stredu chodí Jarda (Marek Taclík) – kedysi úspešný podnikateľ v stavebníctve, ktorý však pred rokom takmer zomrel pri ťažkej autonehode spôsobenej mikrospánkom. Odvtedy trpí výpadkami pamäte a nie je schopný sa o seba sám postarať. Vo štvrtky sa Marek venuje Hedvige (Ivana Chýlková) a Zuzane (Jenovéfa Boková), matke s dcérou, ktoré sa pred nedávnom kvôli afére so stalkingom presťahovali z Olomouca do Prahy a trpia komplikovaným vzájomným vzťahom.
Marek žije a pracuje vo vile na Ořechovce, ktorú zdieľa so svojou priateľkou, lekárkou Mišou (Tatiana Vilhelmová), a jej synom Pavlíkom (Matěj Prevrátil). Ich počínanie do epizód rovnako presakuje. Mareka opäť stvárnil Karel Roden, pre ktorého je terapeut Pošta najrozsiahlejšou úlohou v jeho kariére.
K réžii sa vracia skúsený Petr Zelenka, podpísaný aj pod predchádzajúcimi sezónami Terapie. Líniu stevarda Šimona režíruje talentovaný 24-ročný Matěj Chlupáček, ktorý vstúpil do povedomia verejnosti silným celovečerným debutom Bez doteku (2013). Na scenároch sa okrem päťnásobného držiteľa Českého leva Zelenku podieľali Tereza Dusová, Iva Klestilová a Robert Geisler, za kamerou stál Alexander Šurkala, takisto preverený prvými dvoma sériami. Natáčanie tretej série Terapie prebiehalo od apríla do júla 2016 a produkčne ho zabezpečovala spoločnosť Evolution Films. Obrazová postprodukcia prebehla v spoločnosti UPP, ktorá sa okrem iného zaslúžila o Oscara za vizuálne efekty pre film Blade Runner 2049. O zvukovú postprodukciu sa postaralo štúdio Soundsquare.
Seriál Terapie vychádza z izraelského originálu Be’Tipul, ktorý sa dostal do povedomia divákov po celom svete aj vďaka americkej verzii menom In Treatment (V odborné péči).
Spoločnosť HBO Europe síce treťou sériou seriál Terapie uzatvára, ale vo vlastnej seriálovej tvorbe pokračuje. Aktuálne nakrúca špionážnu drámu Bez vědomí v réžii Ivana Zachariáša, ktorý sa spoločne s Alicou Nellis podieľal aj na celosvetovo úspešnej minisérii Pustina.
Komentujte cez Facebook

Related posts