Desať zaujímavostí o filme Tenet, ktorý práve prišiel do slovenských kín
Nový film režiséra Christophera Nolana je pre svetovú kinematografiu vždy veľkou udalosťou. V prípade snímky Tenet sú očakávania znásobené aj skutočnosťou, že ide o produkčne najväčší titul, aký do kín prichádza po pandemických obmedzeniach. Špionážny sci-fi thriller ponúka príbeh agenta, ktorý sa spoločne s kolegami snaží zabrániť tretej svetovej vojne za pomoci tzv. inverzie (obrátenia) plynutia času. Podrobnosti je podľa tvorcov najlepšie zistiť priamo v kine, pred jeho návštevou však stojí za zmienku niekoľko zaujímavostí súvisiacich s nakrúcaním Tenetu.
- Názov filmu je tzv. palindróm, teda slovo, ktoré môžete prečítať spredu aj zozadu rovnako bez toho, aby stratilo význam.
- Pôvodne zamýšľaným dátumom slovenského uvedenia do kín bol 16. júl 2020, neskôr sa ustálil na 27. auguste 2020. Proti dlhšiemu odkladu bol sám režisér Nolan, ktorý o filme tvrdí, že ho nakrútil pre kiná a jeho uvedením im chce pomôcť prekonať krízu spôsobenú pandemickými opatreniami. Kiná v USA by mali začať film premietať 3. septembra 2020, a to aj napriek tomu, že nie celý tamojší trh bude otvorený.
- Nakrúcanie zaviedlo tvorcov, hercov a štáb do Estónska, Talianska, Dánska, Nórska, Británie a Spojených štátov amerických. Medzinárodný charakter filmu je podľa tvorcov dôležitý, pretože v jeho deji ide o hrozbu pre celý svet.
- Nolan, ktorý písal aj scenár filmu, konzultoval fyzikálne princípy s fyzikom Kipom Thorneom. Tvrdí však, že film len okrajovo vychádza zo súčasnej vedy a v prvom rade má byť funkčným príbehom.
- Tenet bol z veľkej časti nakrúcaný IMAX kamerami, ktoré zaručujú veľkolepý zážitok zo sledovania v kine. Nakrútených bolo približne 425 000 metrov IMAX filmu, čím tvorcovia prekonali vlastný rekord, doteraz patriaci filmu Počiatok.
- Jednou z najväčších technologických výziev bolo spojazdnenie IMAX kamery, aby nakrúcala naopak, keďže tvorcovia potrebovali dosiahnuť efekt, ktorý nie je možné zachytiť, ak sa film točí dopredu. Vyžadovalo si to preprojektovanie zásobníkov a elektroniky kamier.
- Christopher Nolan má omnoho radšej praktické efekty ako tie digitálne, preto sa v Tenete snažil ich uprednostňovať, pokiaľ to len šlo. Skutočným je preto aj výbuch lietadla Boeing 747, ktorý však produkcia zvolila aj z iného dôvodu – nechať vybuchnúť skutočné lietadlo bolo v tomto prípade údajne lacnejšie, než scénu vytvoriť za pomoci digitálnych efektov.
- Práca na filme Tenet bola prvou spoluprácou režiséra Nolana so švédskym hudobným skladateľom Ludwigom Göranssonom, držiteľom Oscara za hudbu k filmu Čierny panter. Odporučil ho Nolanov dlhoročný spolupracovník Hanz Zimmer, ktorý na Tenete pracovať nemohol kvôli aktuálnym povinnostiam na hudbe k filmu Duna.
- John David Washington, ktorý hrá vo filme hlavnú úlohu, si režiséra získal výkonom vo filme BlackKklansman, ktorý bol pre jeho kariéru prelomovým a vďaka ktorému sa mu podarilo vykročiť z tieňa svojho slávneho otca Denzela Washingtona.
- V malej úlohe sa vo filme objaví aj herecká legenda Michael Caine, ktorý je stálicou Nolanových filmov. Zahral si v trilógii o Temnom rytierovi, ale aj vo filmoch Dokonalý trik, Počiatok, Interstellar a Dunkrik. Dohromady tak spolu pracovali na ôsmich filmoch.
Komentujte cez Facebook